Cześć!
Kilka lat temu Sylwia Lipka wydała utwór zatytułowany ,,Wbrew pozorom". Piosenka opowiada o tym, że osiąganie sukcesów w życiu zawodowym niekoniecznie sprawia, że człowiek jest szczęśliwy. Utwór jest dla mnie bardzo ważny. Sprawił on, że zaczęłam zastanawiać się nad pewnymi rzeczami i zmieniłam swoją hierarchię wartości. Zachęcam do posłuchania.
Sylwia Lipka mówiła o pozornym szczęściu. Ja opowiem o pozorach związanych z niepełnosprawnością.
Pozory związane z niepełnosprawnością
Widzisz osobę siedzącą na wózku i myślisz, że jest ona przykuta do niego na dobre? Możesz się mylić. Są osoby, które mimo poruszania się na wózku potrafią stanąć na nogi. Sama zaliczam się do takich osób.
Myślisz, że niebieska koperta jest taka sama jak inne miejsca parkingowe? Mylisz się! Są one zazwyczaj szersze i znajdują się bliżej różnych obiektów. To duże ułatwienie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się.
Widzisz osobę z niepełnosprawnością i myślisz, że ma problemy z nauką? Możesz się mylić. Jest wiele osób z niepełnosprawnością, które mogą się pochwalić osiągnięciami naukowymi lub są ekspertami w różnych dziedzinach.
Widzisz osobę z niepełnosprawnością i myślisz, że potrzebuje ona pomocy? Możesz się mylić. Niepełnosprawni potrafią wykonać wiele rzeczy samodzielnie. Zanim rzucisz się do pomocy, zapytaj, czy ta osoba jej potrzebuje.
Widzisz osobę z niepełnosprawnością w innym położeniu niż zwykle? Zazwyczaj jest na wózku, a teraz siedzi na ławce, natomiast jej pojazd stoi z boku? To normalne, że możesz się zdziwić lub wystraszyć. Powstrzymaj się jednak od krytyki i podnoszenia głosu. Zapytaj najpierw, czy wszystko w porządku.
Widzisz w internecie sposób leczenia niepełnosprawności i myślisz, że pomoże on Twojemu niepełnosprawnemu znajomemu? Możesz się mylić! Pamiętaj, że ten sam typ niepełnosprawności może u każdego przebiegać w inny sposób.
Masz w klasie osobę z niepełnosprawnością i widzisz, że nauczyciel pozwolił jej pisać kartkówkę dłużej? Myślisz, że to oznaka faworyzowania? Przeczytaj więc inny artykuł na tym blogu, zatytułowany: ,, Faworyzowanie czy realizowanie specjalnych potrzeb?". Zobaczysz wtedy, że możesz się mylić.
Widzisz osobę na wózku, która jest smutna? Myślisz, że powodem jej nastroju jest walka z chorobą i związanymi z nią trudnościami? Możesz się mylić! Pamiętaj, że niepełnosprawni oprócz zmagania się z różnymi ograniczeniami mają takie same problemy jak reszta społeczeństwa np problemy rodzinne, finansowe.
Dziękuję za uwagę i zrozumienie!
Natka
Komentarze
Prześlij komentarz