Przejdź do głównej zawartości

O pozorach związanych z niepełnosprawnością

 Cześć!

Kilka lat temu Sylwia Lipka wydała utwór zatytułowany ,,Wbrew pozorom". Piosenka opowiada o tym, że osiąganie sukcesów w życiu zawodowym niekoniecznie sprawia, że człowiek jest szczęśliwy. Utwór jest dla mnie bardzo ważny. Sprawił on, że zaczęłam zastanawiać się nad pewnymi rzeczami i zmieniłam swoją hierarchię wartości. Zachęcam do posłuchania. 

Sylwia Lipka mówiła o pozornym szczęściu. Ja opowiem o pozorach związanych z niepełnosprawnością. 


Pozory związane z niepełnosprawnością 

Widzisz osobę siedzącą na wózku i myślisz, że jest ona przykuta do niego na dobre? Możesz się mylić. Są osoby, które mimo poruszania się na wózku potrafią stanąć na nogi. Sama zaliczam się do takich osób.

Myślisz, że niebieska koperta jest taka sama jak inne miejsca parkingowe? Mylisz się! Są one zazwyczaj szersze i znajdują się bliżej różnych obiektów. To duże ułatwienie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się.

Widzisz osobę z niepełnosprawnością i myślisz, że ma problemy z nauką? Możesz się mylić. Jest wiele osób z niepełnosprawnością, które mogą się pochwalić osiągnięciami naukowymi lub są ekspertami w różnych dziedzinach.

Widzisz osobę z niepełnosprawnością i myślisz, że potrzebuje ona pomocy? Możesz się mylić. Niepełnosprawni potrafią wykonać wiele rzeczy samodzielnie. Zanim rzucisz się do pomocy, zapytaj, czy ta osoba jej potrzebuje.

Widzisz osobę z niepełnosprawnością w innym położeniu niż zwykle? Zazwyczaj jest na wózku, a teraz siedzi na ławce, natomiast jej pojazd stoi z boku? To normalne, że możesz się zdziwić lub wystraszyć. Powstrzymaj się jednak od krytyki i podnoszenia głosu. Zapytaj najpierw, czy wszystko w porządku.

Widzisz w internecie sposób leczenia niepełnosprawności i myślisz, że pomoże on Twojemu niepełnosprawnemu znajomemu? Możesz się mylić! Pamiętaj, że ten sam typ niepełnosprawności może u każdego przebiegać w inny sposób.

Masz w klasie osobę z niepełnosprawnością i widzisz, że nauczyciel pozwolił jej pisać kartkówkę dłużej? Myślisz, że to oznaka faworyzowania? Przeczytaj więc inny artykuł na tym blogu, zatytułowany: ,, Faworyzowanie czy realizowanie specjalnych potrzeb?". Zobaczysz wtedy, że możesz się mylić.

Widzisz osobę na wózku, która jest smutna? Myślisz, że powodem jej nastroju jest walka z chorobą i związanymi z nią trudnościami? Możesz się mylić! Pamiętaj, że niepełnosprawni oprócz zmagania się z różnymi ograniczeniami mają takie same problemy jak reszta społeczeństwa np problemy rodzinne, finansowe.

Dziękuję za uwagę i zrozumienie!
Natka

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Warto brać z niego przykład!

Cześć! O tym, że Radek to mój przyjaciel, z którym poznałam się parę lat temu na koncercie Sylwii Grzeszczak, wiedzą już chyba wszyscy czytelnicy tego bloga. Dziś chciałabym powiedzieć o tym, dlaczego uważam, że pewne osoby powinny brać z Radka przykład. ✅Radek jest ze mną w stałym kontakcie i zawsze mogę na niego liczyć, podczas gdy od pewnych osób ciągle słyszę, że nie mają czasu, aby do mnie zadzwonić. ✅Radek potrafi znaleźć czas na spotkanie ze mną podczas gdy pewne osoby nie umieją znaleźć dla mnie chwili w ciągu kilku lat. ✅Radek nie mógł być ze mną w dniu moich 18 urodzin, więc wysłał mi paczkę z prezentami podczas gdy od pewnych osób nie dostałam nawet kartki z życzeniami. Mam nadzieję, że ten artykuł skłoni co niektórych do refleksji.  A Tobie Radek dziękuję za wszystko i do zobaczenia wkrótce. Natka

Czy niepełnosprawność = problem?

 Cześć! Mówi się, że osoby z niepełnosprawnością mają dużo problemów. Ostatnio po pewnej rozmowie z tatą zaczęłam zastanawiać się, co w rzeczywistości jest problemem- niepełnosprawność sama w sobie czy niedostosowany do niej świat. Zastanów się razem ze mną: Co jest problemem - to, że osoba na wózku nie pokona schodów, czy to, że dane miejsce jest pozbawione windy lub platformy czy podjazdu ? Co jest problemem - to, że ktoś jest wyśmiewany, bo porusza się na wózku czy to, że osoba, która wyśmiewa jest nietolerancyjna ? A może nie wyedukowana ? Wystarczy jedno, proste doświadczenie: weź spróbuj chociaż przez jeden dzień poruszać się na wózku w domu, szkole, pracy i mieście - wtedy wymieńmy spostrzeżenia. Co jest problemem - to, że osoba  z niepełnosprawnością  czasem ma problem, aby wyjąc wózek z auta, czy to, że niebieskie miejsca parkingowe, które to ułatwiają są nagminnie zajmowane przez nieuprawnione do tego osoby? Co jest problemem - to, że spora część osób z niepełno...

Wyjątkowy prezent dla wyjątkowej osoby

 Cześć! W poprzednim artykule mówiłam o tym, ile dobrych rzeczy zrobił dla mnie Radek. Tym razem ja postanowiłam zrobić coś dla niego. Chciałam wysłać Radkowi pocztą prezent urodzinowy. Udało mi się uzyskać adres od jego siostry Justyny. Mój tata zaproponował mi jednak, że zawiezie mnie na miejsce, abym mogła wręczyć osobiście prezent mojemu przyjacielowi. Tak też się stało. Zaskoczenie na twarzy Radka i jego wielka radość- to dla mnie bezcenny widok. Byłam szczęśliwa, że znów możemy się zobaczyć. Nareszcie miałam okazję pogłaskać koty należące do rodziców mojego przyjaciela. Jeden z nich- Biały- chyba bardzo mnie polubił. To był wspaniały wieczór. Podziękowania dla: Mojego taty - za super propozycję i transport Justyny - bez Twojej pomocy by się nie udało Radek, cieszę się, że jesteś zadowolony z mojej niespodzianki. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego i do zobaczenia wkrótce! Dziękuję za uwagę! Natka