Przejdź do głównej zawartości

Posty

Proszę, wspieraj opiekunów osób z niepełnosprawnością

 Cześć! ,,Idziesz na paznokcie?  Ty się lepiej córką zajmij" ,,No tak, tatuaże masz a na rehabilitację córki zakładasz zbiórkę. Ty masz źle ustawione priorytety" ,,A jak ona sobie poradzi w życiu? Ty w ogóle z nią jakoś ćwiczysz?" ,, jedziesz z nią na koncert? A czemu nie na turnus rehabilitacyjny?" Takie komentarze słyszą często moi rodzice i inni opiekunowie osób z niepełnosprawnością. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że są one niezbyt stosowne. Domyślam się jednak, że autorzy tych słów nie zawsze mają złe intencje. Co można zrobić, aby wesprzeć opiekunów osób z niepełnosprawnością? ✅Zapytaj, kiedy i jakiej pomocy potrzebują ✅Przypomnij, że mają prawo do dbania o swoje potrzeby  ✅jeśli masz możliwość, zaoferuj, że zaopiekujesz się osobą z niepełnosprawnością na jakiś czas- to sprawi, że jej opiekunowie będą mieli chwilę wytchnienia ✅Powstrzymaj się od oceniania Dziękuję za uwagę! Natka
Najnowsze posty

Jestem Natka i jestem z siebie dumna, bo...

 Cześć! Jestem Natka i jestem z siebie dumna, bo: ✅Zdałam maturę ✅Dalej prowadzę bloga, chociaż jakiś czas temu chciałam przestać to robić ✅Poszłam na studia ✅Pojechałam na koncert, na który bałam się jechać ✅W ostatnim czasie odbyłam dwie samodzielne wizyty w oddziale banku Dziękuję za uwagę! Natka

Rehabilitacja to coś więcej niż chodzenie

 Cześć! Często słyszę od rodziny lub znajomych: ,,Natka, ile czasu chodzisz na nogach na rehabilitacji?'' ,,Natka, ile czasu dziennie chodzisz na nogach w domu?". Wkurzają mnie takie pytania. Moja rehabilitacja NIE polega tylko na trenowaniu chodzenia. Moja rehabilitacja to także: ✅ Wzmacnianie rąk ✅ Ćwiczenia na utrzymanie równowagi ✅ Przesiadanie się z wózka na inne siedzenie ✅ Ćwiczenia z zakresu integracji sensorycznej, czyli różnego rodzaju stymulacje ✅ Nauka samodzielnego wykonywania codziennych czynności ✅ Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup  ✅ Nauka chwytania różnych przedmiotów ✅ Terapia w kombinezonie MOLLI - mam o tym osobny wpis na blogu, więc zachęcam do zapoznania się Podziękowania dla Pani Ewy za pomoc w przygotowaniu tego artykułu  Dziękuję za uwagę! Natka

Czego nauczyłam się słuchając piosenek Sylwii Grzeszczak?

 Cześć! Dziś opowiem czytelnikom mojego bloga, czego nauczyłam się słuchając piosenek Sylwii Grzeszczak. Warto próbować znaleźć własną drogę. Są w moim życiu osoby, które wspierają mnie każdego dnia i jestem im za to bardzo wdzięczna. Warto podejmować wyzwania. Nie muszę mieć planu na całe swoje życie. Mam prawo do różnych emocji. Warto mieć przyjaciół. Nie wszystko w życiu układa się po naszej myśli.  Upływ czasu powoduje, że pewne rzeczy stają się prostsze. Każdy gorszy okres w życiu kiedyś się kończy. Mam prawo czuć się gorzej, nawet bez powodu.  Kiedy postawię sobie jakiś cel, zrobię wszystko, aby go osiągnąć. Będę przy tym podążać swoją własną ścieżką. Ludzie często myślą o przyszłości zapominając przy tym o teraźniejszości. Dziękuję za uwagę! Natka

Dlaczego ,,Małe rzeczy " są dla mnie tak ważne?

 Cześć! Wśród wielu ważnych dla mnie piosenek Sylwii Grzeszczak znajduje się utwór ,,Małe rzeczy". ✅To ten utwór wykonałam podczas obu scenicznych występów z Sylwią ✅To od tego utworu zaczęła się moja przygoda z koncertami Sylwii ✅To od tego utworu zaczęła się moja znajomość z Radkiem, który dziś jest moim najlepszym przyjacielem  ✅To ten utwór każdego dnia przypomina mi, że każdy mały krok do przodu ma ogromne znaczenie ✅To ten utwór przypomina mi, że najmniejsze rzeczy są w życiu najważniejsze i należy je doceniać Magda, dzięki za kolejną piękną pamiątkę na moim ciele. Do zobaczenia wkrótce! ,,Chcę pozbierać znowu myśli Słyszeć bicie naszych serc Widzieć ile szczęścia w sobie  Kryje każda mała rzecz Cieszmy się z małych rzeczy bo Wzór na szczęście w nich zapisany jest'' Dziękuję za uwagę! Natka

Hotel Szafir

 Cześć! Hotel Szafir znajduje się na Drodze Rybackiej 54 w Jastrzębiej Górze. To miejsce w pełni przyjazne dla osób na wózkach- winda i szerokie toalety z uchwytami. Miła obsługa, pyszne jedzenie i bardzo sympatyczna właścicielka. Co więcej, jest to miejsce przyjazne dla czworonogów. A do tego strefa SPA, ogród, strefa dla dzieci oraz kącik relaksu z książkami i huśtawką. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzę ten hotel. Dziękuję za uwagę! Natka

Odpowiadam na pytania czytelników mojego bloga

Co daje Ci najwięcej motywacji w codziennym życiu? Słuchanie muzyki i powrót myślami do ważnych chwil, takich jak występ sceniczny z Sylwią Grzeszczak. Jaką radę dałabyś tym, którzy boją się spełniać swoje marzenia? Niektóre marzenia wymagają odwagi i cierpliwości, ale warto dążyć do ich spełnienia, aby być szczęśliwym. Gdybyś miała przekazać jedną ważną myśl swoim czytelnikom, co by to było? Nie ma jednej rzeczy, którą chciałabym przekazać moim odbiorcom. Fakt, że napisałam prawie 300 artykułów na tego bloga mówi sam za siebie 😊. Każdy z tych wpisów zawiera coś, co uważam za istotne. Co oznacza zielona wstążka na Twoim zdjęciu profilowym na blogu i Instagramie? To symbol Mózgowego Porażenia Dziecięcego, czyli przyczyny mojej niepełnosprawności. Dlaczego motyl jest dla Ciebie tak ważnym symbolem? Opisałam to w innym artykule na tym blogu. Jego tytuł to ,,Motyle i latawce- jakie jest ich znaczenie w moim życiu?"- zachęcam do zapoznania się.  Czy czujesz się wyizolowana społecznie ...

,,To Twój głos może zatrzymać zło i w porę krzyknąć STOP "

 Cześć! ,,To Twój głos może zatrzymać zło i w porę krzyknąć STOP" Takie słowa padają w utworze Sylwii Grzeszczak pod tytułem ,,Leć". I to właśnie ten cytat sprawił, że zdecydowałam się nagrać kolejny, trzeci w moim życiu podcast. Jego tematem była Dostępność osób z niepełnosprawnością do kultury. Podczas nagrań opowiedziałam o ciemnych stronach trasy koncertowej Sylwii ,,Było sobie marzenie". W nagraniach wzięła udział również Marta, która przedstawiła tamte wydarzenia ze swojej perspektywy. Bo choć od koncertów minęło już pół roku, temat wykluczenia osób z niepełnosprawnością nadal pozostaje aktualny i wciąż nie jest wystarczająco nagłaśniany. A wydarzenia z ubiegłorocznych koncertów Sylwii ja i Marta pamiętamy bardzo dokładnie, o czym można przekonać się słuchając podcastu. Nie szukamy dramy ani sensacji. Nie chcemy nikogo oskarżać. Zależy nam jedynie na tym, aby z naszej historii zostały wyciągnięte stosowne wnioski i aby to, o czym opowiadamy, nie miało miejsca już n...

Czy na pewno tego chcesz?

 ,,Też chcę być niepełnosprawny, aby dostawać rentę" ,,Też chcę być niepełnosprawny, aby mieć zniżkę na bilet" ,,Też chcę być niepełnosprawny, aby jeździć na wózku bo wydaje się to fajne" Czasami słyszę lub czytam takie słowa. Jednak życie z niepełnosprawnością to coś więcej niż prawo do renty i zniżka na bilety. To także: ✅Ogromne koszty rehabilitacji i sprzętu niezbędnego do codziennego funkcjonowania  ✅Ból spowodowany stanem zdrowia, rehabilitacją i leczeniem ✅Codzienna walka z barierami architektonicznimi ✅Konieczność rezygnacji z rzeczy, które są niedostępne lub nieosiągalne ✅Niezrozumienie z różnych stron I wiele innych rzeczy, które są zbyt prywatne, aby opowiedzieć o nich w internecie. A więc, drogi czytelniku- czy na pewno tego chcesz? Dziękuję za uwagę! Natka

,, Dlaczego poruszasz się na wózku, skoro mogłabyś robić to inaczej?"

 Cześć! Często słyszę pytanie zawarte w tytule tego artykułu. Jest w nim trochę prawdy- mogłabym poruszać się o czwórnogach albo o balkoniku. W tej kwestii pojawia się jednak mały szczegół, którego niektórzy nie dostrzegają bądź nie chcą dostrzegać. Moje poruszanie się o czwórnogach lub balkoniku NIE byłoby w pełni samodzielne, ponieważ wymagam przy tym asekuracji drugiej osoby. Wózek jest na dzień dzisiejszy jedynym sposobem poruszania się, który pozwala mi na bycie niezależną. A ta niezależność jest teraz dla mnie i moich rodziców priorytetem. Dziękuję za uwagę! Natka

Niepełnosprawność w pytaniach i odpowiedziach część 4

 Czy Twoja niepełnosprawność powoduje że Twoje życie wygląda inaczej niż je sobie wyobrażałaś?  Tak. Kiedy byłam młodsza nie brałam pod uwagę tego, że będę mogła samodzielnie poruszać się za pomocą wózka. Czy był moment, w którym zaczęłaś inaczej patrzeć na swoją niepełnosprawność? Myślę, że stało się to w chwili założenia tego bloga. Chciałam wtedy pokazać moim odbiorcom, że niepełnosprawność ma także swoje zalety, co sprawiło, że rzeczywiście zaczęłam dostrzegać jasne strony moich ograniczeń i poszukiwać ich w codzienności. Czy bariery, z którymi spotykasz się na co dzień są bardziej fizyczne czy te w głowach innych ludzi? Zależy od sytuacji. Myślę, że oba rodzaje barier są obecne w mojej codzienności w podobnym stopniu. Czy zdarzyła Ci się sytuacja, w której ktoś bardzo pozytywnie zaskoczył Cię swoim podejściem do Twojej niepełnosprawności?  Tak. Miało to miejsce w momencie wyjazdu na pierwszy zjazd studencki. Obawiałam się tego, jak zostanę przyjęta w nowej społecznoś...

Koncert Sylwii Grzeszczak 21 czerwca 2019

 Cześć! Dziś opowiem o kolejnym koncercie Sylwii Grzeszczak. Koncert odbył się w Świnoujściu. Pojechałam tam z rodzicami. Sylwia była ubrana na różowo. Na piosence ,,Czy to nie jest piękne" zauważyła mnie, zrobiła wielkie oczy i na chwilę przestała śpiewać. W trakcie utworu ,Tamta dziewczyna" zeszła ze sceny. Przywitała się ze mną i przytuliła. Udało nam się chwilę porozmawiać po koncercie. Dziękuję za uwagę! Natka

Wnioski po nocnej rozmowie z Martą

 Cześć! Po nocnej rozmowie z przyjaciółką Martą doszłam do wniosku, że wiedza, którą zdobywamy: ✅Może być naszym procesem, a nie celem ✅Jest bezcenna, bo nikt nam jej nie odbierze ✅Może nam się przydać w dowolnym momencie naszego życia ✅Jest istotnym elementem naszego rozwoju  Dziękuję za uwagę! Natka

Poradnik dla niepełnosprawnych czytelników mojego bloga

 Cześć! Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością, pamiętaj: ✅ Aby mieć pasję- ona doda Ci sił do działania w trudnych chwilach ✅ Twoja niepełnosprawność nie znaczy, że każdy będzie chciał dla Ciebie dobrze, więc uważaj, komu ufasz ✅ Nie pozwól aby Twoje życie skupiało się tylko na rehabilitacji czy leczeniu ✅ Aby mieć prawdziwych przyjaciół, którzy będą Cię wspierać ✅ Unikaj osób, które nie akceptują Twoich ograniczeń ✅ Jeśli ktoś Ci dokucza, świadczy to źle o nim, nie o Tobie ✅ Nie pozwól, aby ktoś wmówił Ci, że nie dasz sobie rady w życiu Dziękuję za uwagę! Natka

Koncert Sylwii Grzeszczak 6 sierpnia 2021

 Cześć! Dziś opowiem o kolejnym koncercie Sylwii Grzeszczak. Koncert odbył się w Sopocie. Sylwia była ubrana w niebieską kurtkę i spodnie tego samego koloru. Artystka zauważyła mnie podczas koncertu i pomachała . Po raz pierwszy miałam okazję usłyszeć na żywo utwór ,,Prawda o nas" . Po koncercie długo i cierpliwie czekam na spotkanie z Sylwią i jej bratem Mateuszem. Piosenkarka złożyła mi propozycje ponownego, wspólnego występu na scenie.   Prosiła też, abym dawała jej znać za każdym razem, gdy będę wybierać się na koncert. Dziękuję za uwagę! Natka

Mózgowe Porażenie Dziecięce - o czym warto pamiętać?

 💚MPD jest chorobą nieuleczalną 💚Każdy przypadek MPD jest inny- nie należy więc porównywać do siebie osób zmagających się z tą chorobą 💚MPD nie jest chorobą zakaźną- wywołują ją problemy związane z ciążą, porodem lub wczesnym okresem niemowlęcym 💚Osób z MPD nie trzeba się bač 💚Nie każda osoba z MPD jest osobą leżącą 💚Nie każda osoba z MPD porusza się na wózku 💚Jest wiele metod wspierających komfort życia osoby z MPD, ale to nie znaczy, że każda z nich jest zalecana u każdego  💚Kolorem symbolicznym dla MPD jest zielony, więc jeśli masz możliwość i ochotę, ubierz w najbliższych dniach coś w tym kolorze, wstaw zdjęcie na swoje media społecznościowe i mnie oznacz. Będzie mi bardzo miło. 💚Mimo że MPD wywołuje różnorodne problemy zdrowotne, jest chorobą neurologiczną Dziękuję za uwagę! Natka

Nie zawsze jest we mnie siła

 Cześć! Dość często spotykam się z opinią, że osoby z niepełnosprawnością są silne. Bardzo często słyszę od otaczających mnie osób, że jestem inspiracją i motywacją dla innych ludzi. Wspaniałe słyszeć takie słowa. Rzeczywistość jest jednak trochę inna. Czasami po prostu brakuje mi tej siły, którą widzą we mnie inni. Czasem moje ograniczenia mnie przytłaczają. Czasem brakuje mi chęci na cokolwiek. Czasami nic mi się nie chce. Czasami nie mam motywacji. Czasami wszystko, co robię, wydaje mi się bez sensu. Czasami bardzo martwię się o to, co będzie dalej. Czasami czuję się przytłoczona ilością swoich ograniczeń. Dziękuję za uwagę! Natka

Proszę, nie porównuj nas do siebie

 Cześć! O tym, że Marta to moja przyjaciółka wiedzą już chyba wszyscy czytelnicy tego bloga. Nie jest dla nikogo tajemnicą również fakt, że obie jesteśmy blogerkami. Mimo głębokiej więzi, która nas łączy, jest między nami wiele różnic: ✅Poruszamy na swoich blogach nieco odmienne tematy ✅Nasze blogi różnią się od siebie kolorystyką ✅Uczymy się w zupełnie innych szkołach na totalnie odmiennych kierunkach ✅Marta porusza się głównie na wózku elektrycznym a ja na aktywnym ✅Lubimy nieco inną muzykę ✅Jesteśmy w różnym wieku ( choć mamy świadomość, że tego nie widać) Dlaczego o tym piszę? Ostatnio zauważyłam, że niektóre osoby zaczęły nas do siebie porównywać. Nie jesteśmy z tego powodu zadowolone.  Chcemy, aby nasi czytelnicy pamiętali, że każdy człowiek jest inny, a tym samym- wyjątkowy. Dziękuję za uwagę! Natka

Czego w ostatnim czasie nauczyła mnie muzyka? część 2

 Cześć! Dziś po raz kolejny opowiem czytelnikom mojego bloga o tym, czego nauczyłam się w ostatnim czasie. Zrobię to za pomocą tekstów moich ulubionych piosenek. Nie zawsze mamy wpływ na trudności, z którymi zmagamy się w życiu. Należy doceniać to, gdzie jesteśmy i co posiadamy w danej chwili bez myślenia o przeszłości i przyszłości. Możemy wiele osiągnąć przy wsparciu bliskich nam osób. Każde doświadczenie jest cenne nawet jeśli nie prowadzi do czegoś większego. Po upływie czasu można wyciągnąć wnioski z trudnych doświadczeń. Sukcesy w sferze zawodowej nie sprawiają szczęścia, jeśli cała reszta naszego życia jest załamana. Osoby z niepełnosprawnością często czują się niewidzialne, pominięte. Niektóre doświadczenia i relacje w naszym życiu są tylko jego etapem. Nie każdy będzie rozumiał moje decyzję czy opinie, ale mimo to mam do nich prawo. Nasze niewłaściwe słowa lub czyny mogą bardzo mocno zranić drugą osobę. Niektórzy są tak zajęci pracą, że zapominają spędzać czas z bliskimi. ...

Moje codzienne wsparcie i lekarstwo na zły humor - poznajcie Wiki

 Cześć! Dziś przedstawię kolejną, ważną dla mnie osobę. Wiki to moja przyjaciółka, którą- jak większość najlepszych ludzi w moim życiu- poznałam dzięki Sylwii Grzeszczak. Mimo dość sporej odległości między nami stanowimy dla siebie wzajemne wsparcie każdego dnia.  W naszych rozmowach poruszamy bardzo różnorodne tematy. Czasem wysyłamy sobie paczki z prezentami. Łączy nas również miłość do zwierząt. Ciągle proszę Wiki, aby wysłała mi zdjęcie swojego uroczego psa o imieniu KOLO. Wiki, dziękuję, że jesteś i -mam nadzieję- do zobaczenia wkrótce! Dziękuję za uwagę! Natka